Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Katy Independent School District

James E. Taylor High School

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Staff Directory

Administration

Chris Morgan
Principal
281.237.3106
Karlyn Fuquay
Associate Principal
281.237.3180
Kelly Stroud
Assistant Principal : Student Support
281.237.3100
Fred Black
Assistant Principal : 12th
281.237.3100
Kathy Steen
Assistant Principal : 11th
281.237.3100
Chad Williamson
Assistant Principal : 10th
281.237.3100
Shannon Smith
Assistant Principal : 9th
281.237.3114
Susan Gaston
Secretary : Principal
281.237.3106
Heather Nichols
Secretary : Associate Principal
281.237.3180
Courtney Synnott
Secretary : 12th AP
281.237.9259
Kim Jochec
Secretary : 11th AP
281.237.3161
Sandra Webb
Secretary : 10th AP
281.237.3109
Cindi Adams
Secretary : 9th AP
281.237.9246

Athletic Administration / Physical Education

Chad Simmons
Athletic Coordinator/Football Head Coach
281.237.4421
Brooke Plemons
Assistant Athletic Coordinator, Girls Track, Girls PE
281.237.9214
Roderick Williams
Head Athletic Trainer
281.237.9269
Daniel Young
Assistant Athletic Trainer, ISS
281.237.9270
Lynda Gardner
Athletic Secretary 
281.237.4421
Blair Ary
PE Girls, Health, Girls Basketball Head Coach
281.237.4419
Matt Brayton
Boys PE, Boys Basketball Head Coach
281.237.4410
Louise Crite
Health, Volleyball Head Coach
281.237.9233
Rob Griffing
Health, Football
281.237.3668
J Jensen
KOLA, Football
281.237.4402
Rashad Lee
PE Boys, Football, Boys Basketball
281.237.8063

Counselors

Brandye Simper
10th - 12th  A-Er
281.237.3165
Peggy Cameron
10th - 12th  Es-Lei
281.237.3165
Carol Cowand
10th - 12th  Lem-Rod
281.237.3165
Karmen Mundt
10th - 12th  Rog-Z
281.237.3165
Bea Addison
Student Support Counselor
281.237.3165
Katrina Harwell
9th  A-Z
281.237.3159
Ranessa Machann
Secretary : Counselor
281.237.3168
Cathy Davis
Secretary : 9th
281.237.3159

Registrars

Tristan Tonder
Registrar
281.237.3151
Y. Torres
Registrar
281.237.3152
Kathy Howard
Secretary : Registrar
281.237.3165

Attendance

Dominique Lilley
Attendance : 12th
281.237.3160
Dian Holson
Attendance : 11th
281.237.3177
Ramie Garcia
Attendance : 10th
281.237.3153
Cynthia Cardenas
Attendance : 9th
281.237.9159

Campus Clinic

Claire Wilson
Nurse : Main Campus
281.237.3125
Holly McVey
Nurse : 9th Grade Campus
281.237.3126

Library

Sarah Letts
Learning Resource Specialist
281.237.3128
Stephanie Morrison
Aide : Library
281.237.3166

Career and Technical Education / Technology Applications / Electives

Colleen Thuesen
Doll & Sen, Animation 1, TSDATA, KOLA, Dept Chair
281.237.3621
Sara Burke
Floral, FFA
281.237.3661
Bruce Campbell
Web Dsgn, Video Prod, Blue Review, Dig Art/Animtn, Campus Web
281.237.3616
Lisa Fobian
Leadworthy 1
281.237.3617
Julie Fuda
Career Prep, Entrepreneurship, Business Law
281.237.9242
Matthew Glover
Prin of Eng, Eng Design, Baseball Head Coach
281.237.4403
Gay Hollis
Professional Communication, Debate
281.237.3618
Chris Hudson
Computer Science 1,  APComPr
281.237.9211
Jim Jolley
Photo Journ, Dig Art & Animation, Football, Boys Track
281.237.9202
Grant Justus
Com Photo/ Adv, Dig Art & Animation, Boys Basketball
281.237.3130
David Laird
Ag. Fab/Prac, Ag Mechanics, Advanced Animal Science, FFA
281.237.3657
Ryan Nutt
APCompr, Computer Science 1AP, 2PreAP, 3, UIL
281.237.9210
Billie Powell
Digital Art & Animation, Softball Head Coach
281.237.9223
Jenna Robinson
Business Finance, Accounting 1, 2, Prin Human Services, FBLA
281.237.9260
Lauren Rodgers
Fash Design, Int Design, Child Dev, Asst Cheer, FCCLA
281.237.2794
Kerry Savage
Prin. Health Science
281.237.4424
Twyla Shannon
Med Term, Health Sci Theory, Volleyball
281.237.9247
Travis Sharp
BIM, 2, Arch Design 1, Football
281.237.4414
Jerry Shimek
Wildlife Mgmt, Sml Animal, Equine Sci, Agriculture, FFA
281.237.3176
Hope Tilford
Lifetime Nutrition,  FCCLA
281.237.3651

English

Lisa O'Neal
English 4 AP/GT, Dept Chair
281.237.3640
Matt Apple
English 4, Swimming & Diving Head Coach
281.237.3642
Blair Bennett
English 2, Yearbook, Newspaper/Journalism
281.237.3644
Eric Brunsell
English 1 PAP/GT, Acad Decathlon
281.237.9227
Jenny Brunsell
English 1  PAP/GT, Acad Decathlon
281.237.9220
Stephanie Buie
English 2
281.237.3609
Rachel Bush
English 2, HCC English
281.237.3606
Meredith Christensen
English 3L, 4L
281.237.1313
Robin Dickey
English 1
281.237.3174
Dani Ezzell
English 1,  PAP/GT
281.237.8960
Ericca Fader
English 1 PAP/GT, Nat'l Honor Society
281.237.9232
Karen Flaugher
Eng 1L, Prac. Writing
281.237.3679
Chris Harris
English 4, L, Acad Challenge
281.237.9236
Natalie Lumpkins
English 3 AP/GT,  4 AP/GT
281.237.3624
Anthony Mardirosian
English 3, 4, Football, Baseball
281.237.9230
Juliet McRorey
English 3, Girls Track, Girls Cross Country Head Coach
281.237.3641
Jeff Mixon
English 3, Football,  Boys Track Head Coach
281.237.3607
Abby Neal
ESL: Newcomer
281.237.9208
Marie Parsons
ESL: English 2, Creative Writing
281.237.9231
Andrew Pate
English 3, Asst Boys Basketball
281.237.3172
Addie Porter
English 2 PAP/GT
281.237.3654
Jennifer Simpson
English 1, 2 PAP/GT
281.237.3630
Katherine Smith
Leadworthy 1, Creative Writing, St. Reading
281.237.3610
Nan Venghaus
English 2 PAP/GT
281.237.2791
Stephan Wyatt
English
281.237.3100

Fine Arts

Kevin Riehle
Choir Director, Hand Bells, Dept Chair
281.237.9264
Mike Ary
Director of Bands
281.237.9268
Sara Blumber
Theater Tech, PAC Director
281.237.3663
MK Buys
Art 1,  AP Art History
281.237.3655
John Cabot
Asst Band Director
281.237.9267
Clint Capshaw
Orchestra Director
281.237.3652
Casey Carruth
Asst Choir Director
281.237.9265
Kelley Hughes
Theater Director
281.237.3653
Melissa Lobpries
Drawing 1, 2, 3, Painting 1, 2, 3, APSTA/2DDP
281.237.3662
Barbie Parker
Dance Director
281.237.9282
Sarah Peterson
Asst Dance Director
281.237.9200
Jason Smith
Art 1, Ceramics 1, 2-3/AP3D, Sculpture 1-3
281.237.9218
Tiffany Webb
Asst Orchestra Director
281.237.0093
Eric Weingartner
Asst Band Director
281.237.9266

Languages Other Than English (LOTE)

Ben Powers
Latin 1, 2, 3/4, Dept Chair
281.237.3614
Buffy Brummett
Spanish 2, Cheer
281.237.3628
Brandy Cabe
American Sign Language 1, 2, 3
281.237.3692
Annette Flores
Spanish 1, 2
281.237.9229
Erika Garza
Spanish 1, 2
281.237.3601
Nitzia Guillen
Spanish Span Spk 1/2, 3/4, Spanish Honor Society
281.237.3645
Efrain Gutierrez
Spanish 3 PreAP, AP Sp Lang, AP Sp Lit
281.237.3634
Nanette Leonard
French 1, 4 AP
281.237.3673
Elaine Miranda
Spanish 2, 3
281.237.3613
Adena Sealock
French 2, 3 PreAP
281.237.3633
Sarah Smith
German 1,2,3,4, KOLA
281.237.3615
Naomi Wang
Chinese 2, 3/4 AP, Japanese 1, 2, 3/4 AP
281.237.9234

Math

Jennifer Hooker
Algebra 1, Softball, Dept Chair
281.237.9258
Crystal Atkins-Villarreal
Statistics
281.237.2795
Abby Ayres
Algebra 2
281.237.3684
Sarah Carlson
MMA
281.237.9256
Kat Dachniwsky
Geometry PAP/GT
281.237.3182
Brian Derringer
Geometry, Football, Boys Track
281.237.3175
Juliet Dever
Algebra 2, PAP/GT
281.237.9263
Breanna Emmert
Geometry PAP/GT, SL Math
281.237.3699
Cedric French
Calculus AB AP, BC AP/GT
281.237.3669
Carole Harris
Pre-Cal, Discrete Math
281.237.9213
Jennifer Hicks
Pre-Cal, PAP/GT
281.237.3693
Shauna McClure
Algebra 1, Girls Basketball
281.237.9219
Jenny Moote
Algebra 1, Volleyball
281.237.9252
Karin Negron
Geometry, Girls Soccer
281.237.3683
Sharon O'Shields
Alg Reas, ISS
281.237.3603
Massimiliano Perut
Geometry
281.237.3179
Katie Statham
PreCal PAP/GT
281.237.3670
Ben Steinbrecher
Statistics AP/GT, Octathlon
281.237.3643
Madison Strawn
Algebra 1, Girls Soccer
281.237.2790
Reggie Taylor
Statistics, Algebra 2, Football
281.237.9253
Tommy Trinh
Geometry
281.237.3659
Craig Walla
Algebra 2 PAP/GT
281.237.9201
Sandra Weems
Algebra 2, Student Council
281.237.3685

Science

Heather Burgess
Chemistry PAP/GT, AP/GT, Dept. Chair
281.237.9243
Kyle Brown
Physics I AP/GT, Engineering Science, FBLA
281.237.3690
Scott Buckheit
AP Environmental Science
281.237.3528
Mary Camacho Silva
Biology
281.237.3611
Ashley Campos
Environmental Systems, Aquatic Science, Wrestling Head Coach
281.237.9250
Paul Cochran
Biology, Football, Boys Track
281.237.1489
Lisa Estill
Anatomy, Biology PAP/GT
281.237.3631
Bruce Ferland
Physics I AP/GT, II AP/GT
281.237.3608
Emily Hamner
Biology PAP/GT, Aquatic Science
281.237.3677
Mariana Juarez Samame
Forensics
281.237.3688
Keka Kar
Physics,  I AP/GT
281.237.9206
Doug McCarter
IPC, Earth & Space Science
281.237.3195
Travis Millsap
Chemistry, Football, Wrestling
281.237.9204
Jessica Mixon
Chemistry PAP/GT, Swimming & Diving
281.237.3145
Nam Nguyen-Jackson
Biology AP/GT, Chemistry AP/GT
281.237.2180
Rebecca Rodriguez
Biology, PAP/GT
281.237.3164
Jennifer Slater
Physics, Volleyball
281.237.3698
MaryAnn Terry
Biology PAP/GT
281.237.3694
Elizabeth Trader
Aquatic Science
281.237.3691
Tabitha Vu
Forensics, Chemistry
281.237.3689
Julie Wells
Chemistry, PAP/GT, PALS
281.237.3695
Mindy Wix
Chemistry
281.237.9245

Social Studies

Rebecca Vandagriff
U.S. History AP/GT, Dept Chair
281.237.9241
Mike Agiannidis
World Geography, PreAP, Girls Soccer Head Coach
281.237.9226
Dusty Barron
World History, Boys Soccer, Boys Cross Country Head Coach
281.237.3105
Lindsay Calles
World History, Psychology PAP, AP
281.237.3192
Brittany Coker
U.S. History, Girls Track Head Coach
281.237.3163
Jay Elliott
Government, Economics, Girls Basketball, Baseball
281.237.3667
Rick Filson
World History PreAP
281.237.9217
Joe Gibbons
U.S. History, Golf Head Coach
281.237.3638
Todd Hart
Human Geography AP, Golf
281.237.9289
Heath Iglesias
U.S. History, Football, Softball
281.237.4418
Nicholas Jones
U.S. History, Sociology, Football, Baseball
281.237.3660
Thomas Keshavarzi
World Geography, Boys Soccer
281.237.9249
Jennifer Kleiber-Boatcallie
U.S. History AP/GT, AP Seminar, World History AP/GT
281.237.9205
Erich Klopp
Government, Tennis Head Coach
281.237.4413
Patrick Knock
Government, AP/GT
281.237.4411
Sheila Lundell
Psychology PAP, AP
281.237.3636
Greg McGee
Economics, Debate
281.237.9207
Mary Ann Morrison
World Geography
281.237.9224
Brian Nutt
World History, Prin of Engineering, Boys Basketball
281.237.9279
Andy Rice
World Geography PreAP, Girls Basketball
281.237.4406
Julio Rivas
World History, Boys Soccer
281.237.3681
Keith Roy
Economics, Micro Eco AP/GT, Macro Eco AP/GT
281.237.9209
Ginger Westbrook
World History PAP, AP/GT, European History AP
281.237.3675

Special Education

Chris Loper
Teacher : Diag, Dept Chair
281.237.3605
Linda Abbott
Teacher :  ICS
281.237.3604
Shayla Akins-Airhart
Aide : Life Skills
281.237.3678
Andrea Alford
Deaf Education
281.237.3154
Elise Andrews
Diagnostic Specialist
281.237.3623
Katie Baker
Teacher : Life Skills
281.237.4408
Melinda Benavides
Interpreter
281.237.4463
Marianne Bianchi
Teacher :  ICS, Tennis
281.237.3636
Leslie Britton
Teacher : Work Based Learning
281.237.3627
Deless Carroll
Dyslexia
281.237.4973
Stefani Cohens
Aide : WBL
281.237.4409
Yadira Duarte
Aide : ICS
281.237.3167
Chanquilla Gordon
Teacher :  ICS
281.237.3185
Wes Hale
Teacher : PASS
281.237.3676
Cassandra Hengel-Sellers
Teacher : Life Skills
281.237.3676
Stephanie Hofer
Psychologist
281.396.2466
Caroline Jenkins
LSSP
281.237.3100
Rossana Jennings
Aide : WBL
281.237.3162
Chandra Jones
Aide : Life Skills
281.237.3198
Katherine Lies Kulikowski
Aide : ICS
281.237.3682
Claudia Martinez
Aide : WBL
281.237.9215
Brittani McFarland
Aide : Life Skills
281.237.9929
Gertrude Mclemore
Aide : Life Skills
281.237.3124
Amber Mickey
Aide : ICS
281.237.3671
Sharon Mitchell
Diagnostician Clerk
281.237.0142
Brittany Moore
Teacher : Life Skills
281.237.3191
Judy Moreno
Speech Pathologist
281.237.3147
Kelli Murray
Aide : ICS
281.237.4420
Jennifer Orechoneg
Aide : Life Skills
281.237.3646
Dagmar Pesakova
Teacher :  ICS
281.237.3647
Rebecca Pratt-Miller
Teacher :  Res Eng 1,2 ; 3,4
281.237.3639
Nicholas Pugh
Teacher : ICS
281.237.4407
Yusleidy Rodriguez
Aide : Life Skills
281.237.3678
Carol Sleet
Teacher :  ICS
281.237.3197
Emily Uwe
Diagnostic Specialist
281.237.3184
Virginia Vancil
Aide : Life Skills
281.237.3674
Candace Whorton
Teacher : Life Skills
281.237.9212
Shanetra Wilson
Aide : Life Skills
281.237.0138
Lauren (Lori) Wooldridge
Aide : PASS
281.237.4407

Other Faculty

Hugo Bello
Aide : ESL
281.237.3194
Carolyn Dubos
Testing Facilitator
281.237.3622
Earnest Jackson
ISS
281.237.9285
Judy Jennings
Gifted & Talented Facilitator
281.237.5448
Rob Macgregor
Instructional Coach
281.237.3635
Duff McClain
Instructional Coach
281.237.3666
Kaylon Melancon
Aide : ESL
281.237.3127
Claudia Pineda
Aide : ESL
281.237.9295
Elizabeth Viveros
Aide : ESL
281.237.3169
John Wisbrock
Instructional Coach
281.237.3832
Stephanie Worthington
Instructional Coach
281.237.3632

Office Support

Stacy Carr
Clerk : Financial
281.237.3155
Carla Cosper
Clerk : Receptionist
281.237.3117
Roxanne Hewitt
Clerk : 504
281.237.3134
Andra Lahr
Clerk : Receptionist
281.237.3158
Melissa Martin
Secretary : Fine Arts
281.237.3178

Security

Kim Herring
KISD Police Officer
281.237.9903
Christina Cantu
KISD Police Officer
281.237.0223
Catalina Gutierrez
Campus Security
281.237.3144
Pete Levy
Campus Security
281.237.3146
Maren Mixon
Campus Security
281.237.3143
Fred Wright
Campus Security
281.237.9290

Support Staff

Martina Royal
Food Service Manager
281.237.3140
Norma Salcedo
Head Custodian
281.237.3139
TEA District"A"  Rating
Katy ISD Facebook    Katy ISD Twitter    Katy ISD YouTube

6301 S. Stadium Lane - Katy TX 77494 | 281.396.6000 | Login | Accessibility

It is the policy of Katy ISD not to discriminate on the basis of sex, disability, race, religion, color, gender, age, or national origin
in its educational programs and/or activities, including career and technology programs, nor in its employment practices
and to provide equal access to the Boy Scouts and other designated youth groups.

Katy ISD is not responsible for the content on external websites or servers.