Skip Ribbon Commands
Skip to main content

Katy Independent School District

James E. Taylor High School

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Staff Directory

Administration

 Dr. Melinda Stone
Principal
281.237.3106
Karlyn Fuquay
Associate Principal
281.237.3180
Kelly Stroud
Assistant Principal : Student Support
281.237.3100
Dr. Fred Black
Assistant Principal : 9th
281.237.3100
Grant Smith
Assistant Principal : 10th
281.237.3114
Chad Williamson
Assistant Principal : 11th
281.237.3100
Kathy Steen
Assistant Principal : 12th
281.237.3100
Susan Gaston
Secretary : Principal
281.237.3106
Heather Nichols
Secretary : Associate Principal
281.237.3180
Kim Jochec
Secretary: 12th AP
281.237.3161
Sandra Webb
Secretary: 11th AP
281.237.3109
Cindi Adams
Secretary: 10th AP
281.237.9246
Courtney Synnott
Secretary: 9th AP
281.237.9259

Athletic Administration / Physical Education

Chad Simmons
Athletic Coordinator/Football Head Coach
281.237.4421
Brooke Plemons
Assistant Athletic Coordinator, Girls Track, Girls PE
281.237.9214
Roderick Williams
Head Athletic Trainer
281.237.9269
Daniel Young
Assistant Athletic Trainer, ISS
281.237.9270
Lynda Gardner
Athletic Secretary 
281.237.4421
Blair Ary
PE Girls, Health, Girls Basketball Head Coach
281.237.4419
Matt Brayton
Boys PE, Boys Basketball Head Coach
281.237.4410
Louise Crite
Health, Volleyball Head Coach
281.237.9233
Rob Griffing
Health, Football
281.237.3668
J Jensen
KOLA, Football
281.237.4402
Rashad Lee
PE Boys, Football, Boys Basketball
281.237.8063

Counselors

Peggy Cameron
9th-12th   A – C
281.237.3165
Jean Borzik
9th-12th   D – H
281.237.3165
Carol Cowand
9th-12th   I – Moore
281.237.3168
Brandye Simper
9th-12th   Mor – Sch
281.237.3168
Karmen Mundt
9th-12th   Sco – Z
281.237.3168
Bea Addison
Student Support Counselor
281.237.3165
Cathy Davis
Secretary: 9th-12th A-L
281.237.3165
Kathy Howard
Secretary: 9th-12th M-Z
281.237.3168

Registrars

Nancy Martinez-Santos
Registrar
281.237.3151
Dawn Hrinevich
Registrar
281.237.3152
Monica Perez
Secretary: Registrars
281.237.3165

Attendance

Dian Holson
Attendance: 12th
281.237.3177
Carla Cosper
Attendance: 11th
281.237.3153
Dominique Lilley
Attendance: 10th
281.237.3160
Cynthia Cardenas
Attendance : 9th
281.237.9159

Campus Clinic

Claire Faichney
Nurse : Main Campus
281.237.3125
Holly McVey
Nurse : 9th Grade Campus
281.237.3126
Shannon Ewing
Clinic Aide
281.237.3607

Library

Mary Kathryn Coley
Learning Resource Specialist
281.237.3128
Stephanie Morrison
Aide : Library
281.237.3166

Career and Technical Education / Technology Applications / Electives

Colleen Thuesen
Department Chair, Animation 1, Digital Arts & Animation, Adv. Dig Arts & Animation
281.237.3621
Brianna Arriola
Advanced Animal Science, Floral, FFA
281.237.9221
Sara Burke
Floral, FFA, Practicum Ag/F/N
281.237.3661
Lisa Fobian
Leadworthy 1
281.237.3617
Julie Fuda
Career Prep, Entrepreneurship, Business Law
281.237.9242
Gay Hollis
Professional Communication, Debate
281.237.3618
Chris Hudson
Computer Science 1, CS2KAP/CS3
281.237.9211
Jim Jolley
Photo Journ, Dig Art & Animation, Football, Boys Track
281.237.9202
Grant Justus
Com Photo, KOLA, TSDATA, Boys Basketball
281.237.3130
David Laird
Ag. Fab/Prac, Ag Mechanics, FFA
281.237.3657
Billie Powell
Digital Art & Animation, Dollars & Sense, Softball Head Coach
281.237.9223
Jenna Robinson
Business Finance, Accounting 1, 2, Interpersonal Studies, FBLA
281.237.9260
Lauren Rodgers
Fashion Design, Interior Design, Human Dev, Assistant Cheer, FCCLA
281.237.2794
Kerry Savage
Prin. Health Science, Med Term
281.237.4424
Travis Sharp
BIM, 2, Arch Design 1, Football
281.237.4414
Jerry Shimek
Wildlife Mgmt, Sml Animal, Equine Sci, Agriculture, FFA
281.237.3176
Dr. Denise Smith
Med Term, Health Sci Theory
281.237.9247
TBD
Prin of Eng, Eng Design
281.237.4403
Hope Tilford
Lifetime Nutrition,  FCCLA
281.237.3651
Tommy Trinh
AP Computer Science, Math
281.237.9210
Eric Warren
Web Design, Video Prod, Blue Review, Dig Art/Animation, Campus Web, KOLA
281.237.3616

English

Lisa O'Neal
English 4 AP/GT, Dept Chair
281.237.3640
Matt Apple
English 4, Swimming & Diving Head Coach
281.237.3642
Blair Bennett
English 2, Yearbook, Newspaper/Journalism
281.237.3644
Eric Brunsell
English 1 KAP/GT, Acad Decathlon
281.237.9227
Jenny Brunsell
English 1; KAP/GT, Acad Decathlon
281.237.9220
Rachel Bush
English 2KAP/GT HCC English
281.237.3606
Robin Dickey
English 1
281.237.3174
Dani Ezzell
English 3, English 3 AP/GT
281.237.8960
Ericca Fader
English 2KAP/GT, Nat'l Honor Society
281.237.9232
Karen Flaugher
English 1L, ESL, English 3, Prac. Writing
281.237.3679
Chris Harris
English 4, L, Acad Challenge
281.237.9236
Natalie Lumpkins
English 3 AP/GT,  4
281.237.3624
Anthony Mardirosian
English 3, 4, Football, Baseball
281.237.9230
Juliet McRorey
English 3, Girls Track, Girls Cross Country Head Coach
281.237.3641
Jeff Mixon
English 3, Football,  Boys Track Head Coach
281.237.3607
Kelsey Mouer
English 1, Girl's Basketball
281.237.4423
Lane Myers
English 2
281.237.9216
Abby Neal
ESL: Newcomer
281.237.9208
Marie Parsons
ESL: English 2, Creative Writing
281.237.9231
Andrew Pate
English 3, Asst Boys Basketball
281.237.3172
Addie Porter
English 1KAP/GT
281.237.3654
Jennifer Simpson
English 1
281.237.3630
Katherine Smith
Leadworthy 1, Creative Writing, St. Reading
281.237.3610
Nan Venghaus
English 2 KAP/GT
281.237.2791
Stephan Wyatt
English 2
281.237.3100

Fine Arts

Kevin Riehle
Choir Director, Hand Bells, Dept Chair
281.237.9264
Mike Ary
Director of Bands
281.237.9268
Sara Blumber
Theater Tech, PAC Director
281.237.3663
Lauren Butaud
Head Dance Director/Pacesetters
281.237.9282
MK Buys
Art 1,  AP Art History
281.237.3655
John Cabot
Asst Band Director
281.237.9267
Clint Capshaw
Orchestra Director
281.237.3652
Casey Carruth
Asst Choir Director
281.237.9265
Kelley Hughes
Theater Director
281.237.3653
Dr. Melissa Lobpries
Drawing 1, 2, 3, Painting 1, 2, 3, APSTA/2DDP
281.237.3662
Sarah Peterson
Asst Dance Director
281.237.9200
Jason Smith
Art 1, Ceramics 1, 2-3/AP3D, Sculpture 1-3
281.237.9218
TBD
Asst Orchestra Director
281.237.0093
Eric Weingartner
Asst Band Director
281.237.9266

Languages Other Than English (LOTE)

Nitzia Guillen
Department Chair, Spanish Span Spk 1/2, 3/4
281.237.3645
Buffy Brummett
Spanish 2, Cheer
281.237.3628
Brandy Cabe
American Sign Language 1, 2, 3
281.237.3692
Annette Flores
Spanish 1, 2
281.237.9229
Efrain Gutierrez
Spanish 3 KAP, AP Sp Lang, AP Sp Lit
281.237.3634
Nanette Leonard
French 1, 4 AP
281.237.3673
Elaine Miranda
Spanish 2, 3
281.237.3613
Stefania Mitzithras
Latin 1, 2, 3/4
281.237.3614
Nat Montalvo
Spanish 1, 2
281.237.3601
Adena Sealock
French 2, 3 KAP
281.237.3633
Sarah Smith
German 1,2,3,4, KOLA
281.237.3615
Naomi Wang
Chinese 1, 3KAP and Japanese 1/2/3KAP/4AP
281.237.9234

Math

Crystal Atkins-Villarreal
Department Chair, Statistics
281.237.2795
Sarah Carlson
MMA
281.237.9256
Ebere Chimezie
Algebra, Geometry
281.237.9217
Kat Dachniwsky
Geometry KAP/GT
281.237.3182
Brian Derringer
Geometry, Football, Boys Track
281.237.3175
Juliet Dever
PreCal, KAP/Discrete
281.237.9263
Cedric French
Calculus AB AP, BC AP/GT
281.237.3669
Melissa Golden
Algebra
281.237.9258
Jason Larsen
Algebra 1, Asst Tennis
281.237.9213
Alexis Marks
Geometry
281.237.3659
Shauna McClure
Algebra 1, Girls Basketball
281.237.9219
Jenny Moote
Statistics AP/GT/Academic, Volleyball
281.237.9252
Breanna Mullins
Geometry KAP/GT
281.237.3699
Karin Negron
Geometry, Girls Soccer
281.237.3683
Sharon O'Shields
Alg Reasoning
281.237.3603
Zach Peabody
Algebra 1
281.237.9236
Massimiliano Perut
PreCal
281.237.3670
Chris Simmons
Algebra, Volleyball
Ben Steinbrecher
Statistics AP/GT, Octathlon
281.237.3643
Madison Strawn
PreCal, Girls Soccer
281.237.2790
Reggie Taylor
Algebra 2, Football
281.237.9253
Craig Walla
Algebra 2 KAP/GT
281.237.9201
Dr. Chunyu Wang
Alg 2, Alg 2 KAP/GT
281.237.9254
Robin Warren
Algebra 2
281.237.3684
Sandra Weems
Algebra 2, Student Council, PALS
281.237.3685
Vicki Wood
ESL Algebra, ESL Geometry
281.237.3697

Science

Heather Burgess
Chemistry KAP/GT, AP/GT, Dept. Chair
281.237.9243
Kyle Brown
Physics I AP/GT, Engineering Science, Engineering Design, FBLA
281.237.3690
Scott Buckheit
AP Environmental Science
281.237.3528
Mary Camacho Silva
ESL Biology
281.237.3611
Ashley Campos
Aquatic Science, Wrestling Head Coach
281.237.9250
Paul Cochran
Biology, Football, Boys Track
281.237.1489
Lisa Estill
Anatomy, Biology KAP/GT
281.237.3631
Bruce Ferland
Physics I AP/GT, II AP/GT
281.237.3608
Kathryn Fletcher
Biology, Chemistry
281.237.3193
Emily Hamner
Biology, Environmental Systems
281.237.3677
Monica Jackson
Chemistry, IPC
281.237.9204
Keka Kar
Physics,  I AP/GT
281.237.9206
Megan Larsen
Biology, Biology KAP, Softball
281.237.3185
Doug McCarter
IPC, Earth & Space Science
281.237.3195
Jessica Mixon
Chemistry KAP/GT, Swimming & Diving
281.237.3145
Dr. Nam Nguyen-Jackson
Biology AP/GT, Chemistry AP/GT
281.237.2180
Mariana Quinn
Forensics
281.237.3688
Rebecca Rodriguez
Biology, KAP/GT
281.237.3164
Jennifer Slater
Physics, Volleyball
281.237.3698
MaryAnn Terry
Biology KAP/GT
281.237.3694
Elizabeth Trader
Aquatic Science
281.237.3691
Tabitha Vu
Forensics, Chemistry
281.237.3689
Julie Wells
Chemistry, KAP/GT, PALS
281.237.3695
Mindy Wix
Chemistry
281.237.9245

Social Studies

Rebecca Vandagriff
U.S. History AP/GT, Dept Chair
281.237.9241
Mike Agiannidis
World Geography, KAP, Girls Soccer Head Coach
281.237.9226
Lindsay Calles
Sociology, Psychology KAP, AP
281.237.3192
Brittany Coker
U.S. History, Girls Track Head Coach
281.237.3163
Jay Elliott
Government, Economics, Girls Basketball, Baseball
281.237.3667
Joe Gibbons
U.S. History, Golf Head Coach
281.237.3638
Theresa Gray
ESL World Geography, ESL U.S. History
281.237.4412
Todd Hart
Human Geography AP, Golf
281.237.9289
Heath Iglesias
U.S. History, Football, Softball
281.237.4418
Nicholas Jones
U.S. History, Football, Baseball
281.237.3660
Brandon Kash
U.S. History, Boys Cross Country, Wrestling
281.237.4416
Thomas Keshavarzi
World Geography
281.237.9249
Jennifer Kleiber-Boatcallie
AP Research, AP Seminar, World History AP/GT
281.237.9205
Erich Klopp
Government, Tennis Head Coach
281.237.4413
Patrick Knock
HCC Government, Government, AP/GT
281.237.4411
Haiden Lane
World History, Boys Soccer
281.237.3693
Sheila Lundell
Psychology KAP, AP
281.237.3636
Greg McGee
Economics, Debate, Personal Finance Lit
281.237.9207
Mary Ann Morrison
World Geography
281.237.9224
Brian Nutt
World History, Prin of Engineering, Boys Basketball
281.237.9279
Bruce Phillips
World History
281.237.3105
Julio Rivas
World History, World Geography Boys Soccer
281.237.3681
Keith Roy
Economics, Micro Eco AP/GT, Macro Eco AP/GT
281.237.9209
Phillip Sanders
World History, Football, Wrestling
281.237.9210
Ginger Westbrook
World History KAP, AP/GT, European History AP
281.237.3675

Special Education

Chris Loper
Teacher : Diag, Dept Chair
281.237.3605
Linda Abbott
Teacher :  ICS
281.237.3604
Shayla Akins-Airhart
Aide : Life Skills
281.237.3678
Andrea Alford
Deaf Education
281.237.3154
Elise Andrews
Diagnostic Specialist
281.237.3623
Karissa Austin
Aide:  Life Skills
281.237.4406
Katie Baker
Life Skills 12th
281.237.4408
Melinda Benavides
Interpreter
281.237.4463
Alexandra Biello
Teacher
281.237.3665
Veronica Calderon
Diagnostic Specialist
Stefani Cohens
Aide : WBL
281.237.4409
Isaac Collier
Teacher:  ICS
281.237.3684
Adamia Coverson
Aide:  ICS
281.237.3644
Yadira Duarte
Aide : ICS
281.237.3167
Jeanette Gonzales
Aide:  Life Skills
Chanquilla Gordon
Teacher: Reading, Transition
281.237.3185
Desmond Hearse
Aide:  HCAP
281.237.3687
Cassandra Hengel-Sellers
Teacher: HCAP – Vocational/Transition
281.237.3676
Dr. Stephanie Hofer
LSSP
281.396.2466
Rossana Jennings
Aide : WBL
281.237.3162
Chandra Jones
Aide : Life Skills
281.237.3198
Katherine Lies Kulikowski
Aide : ICS
281.237.3682
Claudia Martinez
Aide : WBL
281.237.9215
Alexandra Mavrikou
Aide:  ICS
281.237.4404
Anne McCollam
Aide:  WBL
281.237.3611
Brittani McFarland
Aide : Life Skills
281.237.9929
Gertrude Mclemore
Aide : Life Skills
281.237.3124
Amber Mickey
Aide : ICS
281.237.3671
Tyson Miller
Teacher : PASS
281.237.3676
Jessica Miranda
Aide : Life Skills
281.237.3612
Sharon Mitchell
Diagnostician Clerk
281.237.0142
Brittany Moore
Teacher: Life Skills 10th/11th
281.237.3191
Kelli Murray
Aide : ICS
281.237.4420
Jennifer Orechoneg
Aide: HCAP
281.237.3646
Patience Oyebade
Teacher:  Life Skills 9th
281.237.9256
Dagmar Pesakova
Resource Math
281.237.3647
Rebecca Pratt-Miller
Teacher :  Res Eng 1,2 ; 3,4
281.237.3639
Melissa Rickard
Speech Pathologist
281.237.3147
Yusleidy Rodriguez
Aide: HCAP
281.237.3678
Melvin Rutherford
Teacher:  ICS
281.237.3609
Jason Sanders
Teacher : ICS
281.237.4407
Carol Sleet
Teacher :  ICS
281.237.3197
Anna Taylor
Dyslexia
281.237.3625
Emily Uwe
Diagnostic Specialist
281.237.3184
Virginia Vancil
Aide : Life Skills
281.237.3674
Marie Whiteman
Teacher:  ICS
281.237.3696
Candace Whorton
Teacher: Life Skills 18+
281.237.9212
Tara Williams
Teacher: Work Based Learning
281.237.3627
Valerie Williams
Aide:  Life Skills
281.237.3614
Shanetra Wilson
Aide: HCAP
281.237.0138
Lauren (Lori) Wooldridge
Aide : PASS
281.237.4407

Instructional Support

Meredith Christensen
ESL Facilitator
281.237.1313
Mitchel Dickey
Aide : ESL
281.237.3127
Carolyn Dubos
Testing Facilitator
281.237.3622
Mirena Grisanti
Aide : ESL
281.237.3194
Earnest Jackson
ISS
281.237.9285
Judy Jennings
Gifted & Talented Facilitator
281.237.5448
Rob Macgregor
Instructional Coach
281.237.3635
Duff McClain
Instructional Coach
281.237.3666
Claudia Pineda
Aide : ESL
281.237.9295
Elizabeth Viveros
Aide : ESL
281.237.3169
John Wisbrock
Instructional Coach
281.237.3832
Dr. Stephanie Worthington
Instructional Coach
281.237.3632

Office Support

Stacy Carr
Clerk : Financial
281.237.3155
Roxanne Hewitt
Clerk : 504
281.237.3134
Andra Lahr
Clerk : Receptionist
281.237.3158
Melissa Martin
Secretary : Fine Arts
281.237.3178
Kate Simmons
Clerk: Receptionist
281.237.3117
Vivian Turner
Clerk : Copy Room
281.237.3156

Security

Kim Herring
KISD Police Officer
281.237.9903
Officer Sam Petrarca
KISD Police Officer
281.237.0223
Catalina Gutierrez
Campus Security
281.237.3144
Pete Levy
Campus Security
281.237.3146
Maren Mixon
Campus Security
281.237.3143
Fred Wright
Campus Security
281.237.9290

Support Staff

Micaela Carrera-Anaya
Food Service Manager
281.237.3140
Norma Salcedo
Head Custodian
281.237.3139
Maria Luviano
Assistant Head Custodian
281.237.3139
TEA District"A"  Rating
Katy ISD Facebook    Katy ISD Twitter    Katy ISD YouTube

6301 S. Stadium Lane - Katy TX 77494 | 281.396.6000 | Login | Accessibility

It is the policy of Katy ISD not to discriminate on the basis of sex, disability, race, religion, color, gender, age, or national origin
in its educational programs and/or activities, including career and technology programs, nor in its employment practices
and to provide equal access to the Boy Scouts and other designated youth groups.

Katy ISD is not responsible for the content on external websites or servers.